Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CHP, bu kez de ENKA'yı işinden etti

CHP, bu kez de ENKA'yı işinden etti Empty CHP, bu kez de ENKA'yı işinden etti

Mesaj tarafından Admin Perş. Tem. 16, 2009 12:03 am

EPDK'nın ENKA'ya Aliağa'da ithal kömür yakıtlı termik santral kurulması için verdiği önlisans, CHP'nin açtığı dava üzerine Danıştay'ca durduruldu.
15 Temmuz 2009 20:35

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, Aliağa'da ithal kömür yakıtlı tesis kurulması için Enka'ya ön lisans verilmesi işleminin yürütmesini durdurduğunu, kararın İzmir ve Kuzey Ege için zafer niteliği taşıdığını söyledi.

Kemal Anadol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) ENKA'ya Aliağa'da ithal kömür yakıtlı termik santral kurulması için ön lisans verdiğini, bunun iptali için Danıştaya dava açtıklarını kaydetti.

Anadol, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çevreyi kirletecek bir tesis. Rastgele bir lisans verilmemesi ve inceleme yapılması gerektiğini düşünerek dava açtık. Turgut Özal'ın başbakan olduğu dönemde de burada termik santral kurulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı vardı ve tüm bölge halkı buna karşı çıkmıştı. İnsan zinciri oluşturulmuştu ve biz yine dava açmıştık. 3 başbakan, 8 enerji bakanı eskitti bu karar ve burada termik santral kurulamaz diye kesin karar elde ettik.

'Anayasa'ya göre yargı kararları yürütmeyi bağlar, mahkeme kararı varken, lisans verilemez' dedik. Davayı açmadan önce 'vermeyin' diye yazdım. Buna rağmen ön lisans verdiler. Ben de dava açtım. Danıştay 13. Dairesi yürütmeyi durdurma talebimi reddetti. Ben de Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz ettim. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bunun haklı talep olduğunu tespit etti, dolayasıyla yürütmenin durdurulması isteminin doğru olduğunu bildirdi.''

EPDK, ENKA Enerji Üretim AŞ'ye İzmir'in Aliağa ilçesinde ithal kömür yakıtlı termik santral yapılması için 12 Nisanda lisans vermiş, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile çevre ilçelerdeki ziraat odaları, bazı meslek kuruluşları Danıştaya başvurmuştu. Danıştay 13. Dairesi yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar vermiş, karara itiraz eden çevreciler, davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna götürmüştü.
Admin
Admin
Yönetici
Yönetici

https://duygusuzifade.yetkin-forum.com

- Similar topics